środa, 16 stycznia 2008

Raport Pascala (34) Jak sie pochowac samemu ?

Motto : Nie dajmy sie naciskom, nie dajmy pokusie dojscia ze swiatem do taniego porozumienia .
Prof.Henryk Elzenberg
Quelle : Klopot z istnieniem
Wydawnictwo Znak
Krakow 1963 (str.209)
Powolujac sie na ten cytat ,trzeba nadmienic ,ze prof.Henryk Elzenberg zamieszcza tam kilka wersow Richarda Burtona The Kasidah - jak tez Bhagawad-Gitta III , 35 ;"lepsze wlasne prawo niedoskonale niz doskonalsze drugiego ; lepiej zginac pelniac wlasne swe prawo ; prawo cudze to rzecz niebezbieczna" ...Quelle :ibidem str.209-210).
------------------------------------------------
Moje starania zapewnie sobie pochowku trwaja od lutego 2004 i przebiegaja opornie .
Chodzi o podstawowe prawo czlowieka - powoluje sie - ktoremu nie daje sie szans na przezycie !
Chodzi o prawo do dobrej smierci ! W panstwie prawa - nie powinno budzic watpliwosci , ze zapewnienie osobie samotnej pochowku - w rozsadnym terminie !- jest sprawa zasadniczej wagi i
nieodlacznie wiaze sie z samopoczuciem delikwenta , co tez stanie sie z tym co po nim pozostanie?
Nie mam zadnego majatku - wiec zamiast testamentu - chcialem miec ekspetatywe decyzji administracyjnej o pochowku - ale we wskazanym miejscu. Gdyby nie to "wskazane miejsce",
zatem na Cmentarzu Nowym w Kielcach - o cala rzecz nawet bym nie kiwnal palcem teraz ; jest mi ganz egal - co dalej - jednak skoro inwestowalem w tamto miejsce znaczace fundusze(bo to grob matki) - to moge powiedziec , ze inwestowalem w swoja przyszlosc - zatem jest o co walczyc : o przyszlosc !
Dlaczego jednak sprawa tak prosta i tak oczywista , tutaj napotyka takie trudnosci ?
Wedruje po urzedach :Dyrekcja Glowna - nie , Kolegium - nie !!, Sady -(administracyjne)-nie i nie ! - nawet adwokaci , ktorzy mnie mieli rzekomo reprezentowac tamze , zawolali przeciez ; nie,nie,nie .
Co za casus , co za study ?
Cos w tym tkwi , mysle - ONI po prostu mnie nie chca pochowac !
Zatem zycza mi jak najlepiej , abym zyl tutaj dlugo - i oczywiscue godnie . Fakt , a faktami ..
nie dyskutowalbym - ale to jest ich prawo ,ich poglad - z ktorym calkowiciee sie nie zgadzam .
Nie warto pisac perypeti tej sprawy tutaj . Niech sie ONI wypowiadaja .
-------------------------------------------------------------------------------------------
Rozstalismy sie tutaj 11.grudnia 2007 - jak zanioslem do Sadu wypowiedzenie pelnomocnitwa,
dla Pani Mecenas ktora sprawe zignorowala ,a 14.listopada na rozprawe sie spoznila i Sad mnie poslal ,zebym Jej szukal -ale i tak nie byla przygotowana .Na moje SMS co do kasacji nie odpowiadala , natomiast zalezalo Jej z pewnoscia na wyplacie zasadzonego wynagrodzenia jako adwokatowi z urzedu w kwocie bodaj 732 zl.brutto - co bylo mozliwe ,tylko pod warunkiem uprawomocnienia sie orzeczenia Sadu - niekorzystnego dla mnie . Zatem o kasacji nie moglo byc mowy : nasze interesy byly sprzeczne - wiec wcale sie nie dziwie Pani Mecenas ,ani nie oburzam - ja po prostu notuje .- Tak to skonstruowali - chytrze .- Dziel i rzadz !
--------------------
Dnia 19 grudnia 2007 r.Pani Mecenas nadeslala SMS :
Dzien dobry.W dniu 12.12.07 otrzymalam wyrok z uzasadnieniem.Jezeli chce Pan jego kserokopie, to prosze mi dac znac.Co do sporzadzenia skargi ,to jeszcze nie podjelam decyzji, czy ja napisze,pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------
Ten SMS wprawdzie nie jest podpisany -ale numer tel.etc. Troche mnie zdziwil - widac - ta wiadomosc o odwwolaniu pelnomocnictwa - jeszcze nie dotarla .Po co mam psuc nastroj przedswiateczny -mysle - i - przemilczalem .
Jednak w ubieglym tygodniu , w piatek 11 stycznia 2008 otrzymuje nastepny SMS od Pani Mecenas (b.uroczej nb.) o tresci :
----------------------------------------------------------------

Z uwagi na brak odpowiedzi z Pna strony, na mojego SMS-a,w ktorym poinformowalam o terminie otrzymania uzasadnienia,co traktuje jako Pana rezygnacje i fakt, ze dzisiaj mija termin do zlozenia skargi kasacyjnej,co do ktorej w mojej oceni e brak jest podstaw do jej wniesienia,informuje Pana,ze z uwagi na powyzsze, mimo szczerych checi , nie moge jej sporzadzic. W razie potrzeby w innej sprawiesluze pomoca .
(jest sygnowanyskrotem imienia i nazwiskiem jak tez tyt..)adw.(..........)

-----------------------------------------------------------------
Ten SMS juz mnie zdziwil -a to trudne .poza tym bylo po Swietach i Nowy Rok za nami .
Nazajutrz,pomimo soboty zreagowalem :
----------------------------------------------------------------
Pani Mecenas ,wczorajszy SMS forsuje nieprawde w mojej sprawie ; kilkakroc prosilem poprzez SMS o sporzadzenie kasacji, ale bez odpowiedzi. Dlaczego nie ma podstaw? To moglby ocenic tylko NSA. Oceni wiec sprawe i jej przebieg Trybunal Praw Czlowieka i opinia publiczna, bo odmawia sie w Kielcach mojego prawa do dobrej smierci i pochowku. Poza tym 11.grudnia odwolalem Pani Mecenas pelnomocnixtwo.FAKT.
Z powazaniem (....)
(poslalem za podpisem kwasnego :).
------------------------------------------------------------------
Po tym juz Pani Mecensa zamilkla. Za to odezwalem sie wczoraj , bez jakichs nadziei ,ze jednak napisze te kasacje - a ja wycofam ..etc. Ale.Wszystko trzeba otwierac i probowac .

---------------------------------------
Dz.dobry Pani Mecenas , ale to od dzis biegnie termin do wniesienia kasacji, bo wyrok z 14.listopada otrzymalem wczoraj .Pilnie studiowalem do pozna i widze podstawy do kasacji .
Ze wzgledu na wage sprawy , uczynie wszystko dla jej wniesienia.Co jest oczywiste.
Z powazaniem etc.
(Takze tu zalaczylem :) - mniej kwasnego .)
-----------------------------------------
Ustalmy , ze ponizszy wyrok otrzymalem zatem przed-wczoraj , czyli 14.stycznia 2008 r.
Mam zreszta potwierdzenie tego faktu urzedowe Poczty - na kopercie .
-----------------------------------------
Dnia 14.listopada 2007 r. Sygn.akt II SA/Ke 583/07

Wojewodzki Sad Administracyjny w Kielcach (....)po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie
w dniu 14 listopada 2007 r.sprawy ze skargi (...toja)
o wznowienie postepowania w sprawi o sygnaturze IISA/Ke 216/05 ze skargi(..to ja) na decyzje
Samorzadowego Kolegium Odwolawczego w Kielcach z dnia 17 lutego 2004 .r. znak :
SKO 405/127/18/04 w przedmiocie pomocy spolecznej

I.oddala skarge o wznowienie postepowania sadowego;
II.przyznaje od Skarbu Panstwa(Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Kielcach) na rzez
adwokat(Pani Mecenas) kwote 732 (siedemset trzydziesci dwa) zlotych , w tym 132 (sto trzydziesci dwa)zlotych VAT , tytulem nieoplaconej pomocy prawnej z urzedu .
(okragla piezec i podpis z imienna piecztka za zgodnosc z oryginalem StarszegoSekretarza Sadowego ).

Uzasadnienie

Decyzja z dnia 7 stycznia 2004 r.Dyrektor Miejskiego Osrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, dzialajac z upowaznienia Rady Mijeskiejw Kielcach,odmowil przyznania(...to mnie) pomocy spolecznej w formie orzeczenia o kosztach pogrzebu iprzyrzeczenia ssprawienia pogrzebu oraz uiszczenia skladek z tytulu ubezpiecznia od nastepstw nieszczsliwych wypadkow.
W uzasadnieiu wskazano, iz brak jest podstaw prawnych do wydaania przedmiotowego rozstrzygniecia .
Nie orzekano natomiast w zakresie objecia wnioskodawcy ubezpieczeniem zdrowotnym z uwagi na rezygnacje z tego zadania zawarta w zazaleniu z dnia 12 grudnia 2003 r.
Decyzja z dnia 17 lutego 2004r. Samorzadowe Kolegium Odwolawcze w Kielcach, po rozpoznaniu odwolania(...tmojego) od w/w rozstrzygniecia, utrzymalo je w mocy .
W motywach decyzji organ II instancji wskazal , iz w ustawie o pomocy splecznej z dnia 29 listopada 1990 r.(Dz.U.Nr.64 poz.414 ze zm.) zwanej dalej ustawa , swiadczenia na jakie moga byc wydatkowane srodki z pomocy spolecznej, zostaly wymienione w sposob enumeratywny przy jednoczesnym scislym okresleniu warunkow i kryteriow korzystania z tych srodkow .
Z kolei zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r.(Dz.U.Nr.45 poz.391 ze zm.) o powszechnym ubezpieczeniu w NarodowymFunduszu Zdrowia obowiazkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegaja wprawdzie osoby pobierajace z pomocy spolecznej swiadczenia,ale tylko
w formie zasilku stalego, zasilku stalego wyrownawczego oraz zasilku gwarantowanego okresowego , jezeli nie podlegaja obowiazkowemu ubezpieczeniu z innych tytulow. Tylko wowczas skladki za ubezpieczenia zdrowotne za takie osoby oplacane sa przez osrodki pomocy spolecznej .
Natomiast (,,,toja) nie nalezy do w/w grupy osob. Z akt sprawy wynika bowiem,iz skladki zdrowotne dla (....mnie) jako osoby bezrobotnej oplaca Powiatowy Urzad Pracy w Kielcach.
Ponadto przepisy ustawy o pomocy spolecznej nie przewiduja mozliwosci oplacania ze srodkow pomocy spolecznej ubezpieczenia od nieszczesliwych wypadkow .
Str.2.
Organ odwolawczy wskazal takze, iz w przypadku gdy pogrzeb sprawia gmina (art.28 w/w ustawy) wydatki na pokrycie kosztow pogrzebu podlegaja zwrotowi w calosci lub w czesci z masy spadkowej . Jezeli natomiast przysluguje zasilek pogrzebowy z ubezpieczenia spolecznego , wydatki pokrywa sie z tego zasilku (art.34 ust.4 cyt.ustawy).
Tymczasem(...toja), chociaz prowadzi odrebne gospodarstwo domowe, to pozostaje ww zwiaazku malzenskim. Zgodnie z art.77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczen Spolecznych w razie smierci m. in. czlonka rodziny, osobie ubezpieczonej , w tym wypadku zonie (...mojej?),przysluguje zasilek pogrzebowy. Powyzsze , zdaniem organu przesadza o tym,iz rodzina(...moja:)(jezeli jego sytuacja malzenska nie ulegnie zmianie) bedzie dysponowala srodkami na urzadzenie mu pogrzebu .
Organ II instancji podkreslil ponadto, iz przepisy k.p.a. nie przewiduja mozliwosci wydawania decyzji administracyjnej w oparciu o zdarzenia przyszle. W przypadku niemoznosci sprawienia stronie pogrzebu przez rodzine obowiazek ten przejmie na siebie gmina .
Skarge na decyzje organu odwolawczego wniosl do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie (...toja), domagajac sie jej uchylenia. Rozstrzygnieciu temu skarzacy zarzucil naruszenie przepisow art.10 k.p.a.jak rowniez art.140 k.p.a.w zw. z art.75,77,78,79,80,89,k.p.a.art.17 ustawy z dnia 12 pazdziernika 1994 o samorzadowych kolegiach odwolaczych (Dz.U.z 2001 r.Nr.79 poz.856 ze zm.),art.2,30,32 Konstytucji RP, art.12 i 13 Europejskiej Karty Spolecznej oraz aart.102 Konwencji o ochronie praw czlowieka i podsstawowych wwolnosci. Zdaniem autora skargi zasilek pogrzebowy nie wystarczzy na koszty pochowku, ktore sa kilkakrotnie wyzsze od tego swiadczenia. Skarzacy podkreslil, izzona pozostaje z nim w konflikcie i nikt nie zmusi jej , aby pokryla koszty pogrzebu z otrzymanego
w wypadku jego smierci zasilku pogrzebowego .
W odpowiedzi na sskaarge organII instancji wniosl o jej oddalenie, podtrzymujac arguenty zawarte w uzasadnieniu zaskarzonej decyzji .
Postanowieniem z dnia 30 sierpnia 2005 r.sygn.akt II SA/Ke 216/05 Wojewodzki Sad Administracyjny w Kielcach ustanowil dla (..mnie) adwokata . Wyznaczony przez Okregowa Rade Adwokacka w Kielcach zarzadzeniem z dnia 30 wrzesnia 2005 r.adwokat Marcin S.
udzielil substytucji radcy prawnemu Reginie S.,ktora z kolei udzielila substytucji aplikantowi
Str.3
radcowskiemu Magdalenie Ch.-S. Obecna na rozprawie przed tut.Sademw dniu 15 marca 2006r.aplikant radcowska Magdalena Ch.-S.zlozyla dwa dokumenty substytucji , oswiadczajac jednoczesnie , iz nie dysponuje pelnomocnictwem od(.. mnie) , albowiem pomimo skierowanego do niego wezwania i zawiadomienia o terminie rozprawy skarzacy nie skontaktowal sie ze swoim
adwokatem.
Wyrokiem z dnia 15 marca 2006r. sygn.akt II SA/Ke 216/05 Wojewodzki Sad Administracyjny w Kielcach oddalil w/w skarge. Orzeczenie to uprawomocnilo sie w dniu 15 kwietnia 2006 r.
(....toja) wniosl w dniu 25 sierpnia 2006 r.do tut.Sadu skarge domagajac sie na podstawie art.271 pkt.2 ustawy z dnia 30 sierpnia 202 r.-Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi/Dz.U.Nr 153 poz.1270 ze zm./ zwanej dalej ustawa p.p.s.a., wznowienia postepowania sadowego w sprawie tut.Sadu o sygn.akt.II SA/Ke 216/05 .
Skarzacy podniosl, iz nie byl w tej sprawie reprezentowany przez ustanowionego przez tut.Sad adwokata z urzedu . Wynika to , zdaniem skarzacego z faktu , iz adwokat w ogole sie z nim nie kontaktowal , jak rowniez nie uzyskal pelnomocnictwa do reprezentowania jego osoby.
W konsekwencji skarzacy niewiedzial o termiie wyznaczonej rozprawy i nie stawil sie na nia .
Natommiast o rozstrzygnieiu sprawy dowiedzial ssie przypadkowo w niu 29 maja 2006 r.przegladajac akta swoich spraw w siedzibie tut.Sadu. Skarzacy zarzucil rowniez naruszenie art.37 ustawy p.p.s.a., albowiem wyznaczony z urzedu adwokat nie dolaczyl do akt sprawy , przy pierwszej czzynnosciprocesowej , podpisanego przez mocodawce pelnoocnictwa . Skarzacy podkreslil , ze pelnomocnik z urzedu nic w przedmiotowejsprawie nie uczynil , poniewaz nie szukal z nim kontaktu , ani nie zlozyl wniosku o uzasadnienie wydanego w sprawie wyroku .
Postanowieniem z dnia 21 wrzesnia 2006 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym, Wojewodzki Sad Administracyjny w Kielcach odrzucil skarge (...moja)o wznowienie postepowania sadowego w sprawie sygn.akt II SA/Ke 216/05 z uwagi na brak ustawowej podstawy wznowienia .
Od powyzszego postanowienia w dniu 18 stycznia 2007 r.zotala wniesiona skarga kasacyjan (...moja),sporzadzona przez pelnomocnika z urzedu wraz z wnioskiem o przywrocenie terminu dojej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 2 lipca 2007 r.tut.Sad przywrocil(..mnie)termin do wniesienia skargi kasacyjnej , uwzgledniajacprzy tym
str.4
stanowisko zawarte w postanowieniu Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 14 maja 2007 r.uchylajacym postanowienie tut.Sadu z dnia 12 marca 2007 r.odrzucajace wniosek o przywrocenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej .
Postanowieniem z dnia 3 pazdziernika 2007 r. Baczelny Sad Administracyjny uchylil postanowienie tut.Sadu z dnia 21 wrzesnia 2006 r. o odrzuceniu skargi (..mojej) o wznowienie
postepowania sadowego w sprawie o sygn.akt.II SA/Ke 216/05. W uzasadnieniu orzeczenia Naczzelny Sad Administracyjny podkreslil, iz badanie merytorycznej zasadnosci skargi o wznowienie postepowania na posiedzeniu niejawnym jest niedopuszczalne .
Wobec zlozenia przez(...mnie) przedmiotowej skargi z zachowaniem terminu , nalezalo ja skierowac na rozprawe celem dokonania oceny czy zasadne sa twierdzenia skarzacego , ze w sprawie o sygn.skt.II SA/Ke 216/05 byl nienalezycie reprezentowany.
Na rozprawie przed tut.Sadem w dniu 14 listopada 2007 r.skarzacy oswiadczyl,iz nie otrzymal zarzadzenia Okregowej Rady Adokackiej z dnia 30 wrzesnia 2005 r.o wyznaczeniu pelnomocnika z urzedu . Adwokat nie zawiadomil go o terminie rozprawy nadzien 15 marca 2006 r.i nie zwracal sie o udzielenie pelnomocnictwa . Skarzacy podniosl ,ze nie rozmawialz pelnomocnikiem na temat przedmiotowej sprawy. Pelnomocnik nie powiadomil go rowniezozapadlym w sprawwie wyroku .
Postanoieniem z dnia 14 listopada 2007 r.tut.Sad postanoowil wznowic postepowanie sadowe w sprawie o sygn.akt II SA/Ke 216/05.

Wojewodzki Sad Administracyjny zwazyl , co nastepuje :

Zgodnie z dyspozycja art.280 par.1 ustawy p.p.s.a.Sad bada na posiedzeniu niejawnym, czy skarga o wznowienie jest wniesiona w terminie i czy opiera sie na ustawowej podstawie wznowienia. W braku jednego z tych wymagan Sad wniosek odrzuci, w przeciwnym razie wyznaczy rozprawe. Stosownie do art.281 tej ustawy na rozprawiesad rozstrzyga przede wszystkim o dopuszczalnosci wznowienia i odrzuca wniosek, jezeli brak ustawowej podstawy wznowienia albo termin o wniesienia skargi nie zostal zachowany. Sad moze jednak po rozwazeniustanu sprawy polaczyc badanie dopuszczalnosci wznowienia z rozpoznaniem sprawy.
Z kolei do wymogu art.277 ustawy p.p.s.a. skarge o wznowienie postepowania wnosi sie w termnie trzymiesieczym.Termin ten liczy sie od dnia,w
Str.5
ktorym strona dowiedziala sie o podstawie wznowienia , a gdy podstawa jest pozbawiene moznosci dzialania lub brak nalezytej reprezentacji- od dnia, w ktorym o orzeczeniu dowiediala siestrona , jej organ , lub jej przedstawiciel ustawowy .
Natomiast podstawy wznowieia postepowania okreslone sa w przepisachart.271,272 oraz 273 ustawy p.p.s.a. W tym miejscu wskazac trzeba na tresc przepisu art.271 pkt.2 ustawy p.p.s.a.
zgodnie z ktorym mozna zadac wznowienia postepowania z powodu niewaznosci,jezeli strona nie
miala zdolnosci procesowej albo nie byla nalezycie reprezentowana lub jezeli wskutek naruszenia przepisow prawa byla pozbawiona moznosci dzialania. Nie mozna jednak zadac wznowienia, jezeli przed uprawomocnieniem sie orzeczenia niemoznosc dzialaia ustala lub brak reprezentacji byl podniesiony w drodzezarzutu albo strona potwierdzila dokonane czynnosci procesowe .
Majac na uwadze tresc w/w przepisow jak rowniez stanowisko zawarte w uzasadnieniu postanowienia Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 3 pazdziernika 2007 r.stwierdzic nalezy, iz skarga(...moja)o wznowienie postepowania sadowego spelnia wymogi formalne i opiera sie na ustawowej podstawie wznowienia o jakiej mowa w art.271 pkt.2 ustawy p.p.s.a.
Z kolei trzymiesieczny termin do wniesienia skagi o wznowienie postepowania sadowego nalezy liczyc od dnia 29 maja 2006r. kiedy to skarzacy podczas przegladania akt swoich spraw w siedzibie tut.Sadu - dowiedzial sie o wydaniu niekorzystnego dla niego wyroku . Skarga zostala
wniesiona w dniu 25 sierpnia 2006 r., a zatem z zachowaniem okreslonego w art.277 ustawy p.p.s.a. terminu .
Przedmiotowa skarga jest zasadna w czesci dotyczacej wznowienia postepowania. Jak wynika z akt sprawy o sygn. II SA/Ke 216/05 - skarzacy nie byl nalezycie reprezentowany w tej sprawie przez ustanowioneo z urzedu adwokata. Wynika to mianowicie z faktu, iz pelnomocnik - wbrew dyspozycji art.37 par.1 ustawy p.p.s.a. - nie uzyskal od skarzacego i nie dolaczyl przy pierwszej czynnosci procesowej do akt sprawy pelnomcnictwa z podpisem mocodawcy. Za wiarygodne
Str.6
nalezy uznac wyjasnienie(...moje),iz do dnia 29 maja 2006r. w ogole nie wiedzial o ustanowieniu dla niego pelnomocnika z urzedu ,albowiem w aktach sprawy o sygn.akt II SA/Ke 216/05 brak jest dowodu doreczenia skarzacemu zarzadzenia Okregowej Rady Adwokackiej w Kielcach z dnia 30 wrzesnia 2005 r.o wyznaczeniu pelnomocnika z urzedu w osobie Marcina S. Podkreslic rowniez trzeba, ze zawiadomienie o terminie rozprawy wyslano jedynie adwokatowi Marcinowi S. co - wobec podnoszonego przez pelnomocnika kontaktu ze skarzecym - spowodowalo,iz (...toja)nie mogl wziac udzialu w tym posiedzieniu , a tym samym pozbawiony zostal moznosci dzialania w sprawie .
W konsekwencji uznanie , iz skarga w czesci dotyczacej wznowienia postepowania ma uzasadnione podstawy - skutkuje wznowieniem postepowania ,o czym Sad orzekl postanowieniem z dnia 14 listopada 2007r.(art.160 w zw.z art.276 ustawy p.p.s.a.).
Orzeczenie o wznowieniu postepowania sadowego otwiera zatem droge do ponownego rozpoznania sprawy .
Zgodnie z art.3 par.1 oraz art.145 par.1 ustawy p.p.s.a. wojewodzkie ssady administracyjne sprawuja kontrole dzialalnosci administracji publicznej pod wzgledem zgodnosci z prawem .
Oznacza to ,ze w zakresie dokonywanej kontroli Sad zobowiazany jest zbadac , czy organy administracji w toku postepowania nie naruszyly przepisow prawa materialnego i przepisow postepowania w sposob, ktory mial lub mogl miec wplyw na wynik sprawy . Sadowa kontrola legalnosci orzeczen administracyjnych sprawowana jest przy tym w granicach sprawy , a sad nie jest zwiazany z zarzutami, wnioskami skargi, czy tez powolanej w niej podstawa prawna(art.134 par.1 p.p.s.a.). Z kolei zgodnie z art.282 ustawy p.p.s.a. Sad rozpoznaje sprawe na nowo w granicach jaki zakresla podstawa wznowienia(par.1), a po ponownym rozpoznaniu sprawy stosownie do okolicznosci oddala skarge o wznowienie postepowania albo uwzgledniajac ja zmienia zaskarzone orzeczenie albo je uchyla i skarge odrzuca lub postepowanie umarza(par.2).
Dokonujac tak rozumianej oceny zaskarzonej decyzji Wojewodzki Sad Adninistracyjny nie dopatrzyl sie naruszen prawa skutkujacych koniecznoscia jej uchylenia lub tez stwierdzenia niewaznosci .
Organy obu instancji prawidlowo uznaky,iz w rozpatrywanej sprawie brak jest podstaw do przyznania skarzacemu pomocy spolecznej w formie orzeczenia o
Str.7
kosztach pogrzebu i przyrzeczenia sprawienia pogrzebu , jak rowniez uiszczenia skladek z tytulu ubezpieczenia od nieszczesliwych wypadkow . Podniesc nalezy , iz kryterium uzalezniajace skutki prawne decyzji od zdarzenia przyszlego moze byc dodane do tresci decyzji , jezeli ma podstawy w przepisach prawa (por. w tym zakresie wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego w Katowicach z dnia 10.05.1995 sygn. akt SA/Ka 486/94 ONSA 1996/2/89).
Tymczasem na gruncie obowiazujacych przepisow , majacych zastosowanie w niniejszej sprawie,
brak jest podstaw do wydania orzezenia zgodnego z zadaniem skarzacego . W szczegolnosci z przepisow k.p.a.jak tez z ustawy z dnia 29 listopada 1990 o pomocy spolecznej/Dz.U.nr.64 poz.414 ze zm./zwanej dalej ustawa , nie wynika w zaden sposob prawna mozliwosc orzekania
przez organy administracji publicznej w oparciu o zdarzenia, ktore - tak jak podnoszona przez
(...mnie)okolicznosc jego smierci - maja zaistniec dopiero w przyszlosci. Nie zmienia tego fakt,iz zgodnie z art.32 ust.2 cyt.ustawy zasilek celowy moze byc przyznany m.in.na pokrycie kosztow pogrzebu . Ustawa ta przewiduje wprawdzie mozliwosc przyznania pomocy spolecznej w w/w formie , aleuzaleznia jej przyznanie od zaistnienia zdarenia , z ktorym ustawodawca laczy powstanie prawa do jej otrzymania , a mianowicie smierci danej osoby .
Taka sytuacja w rozpoznawanej sprawie nie wystepuje .
Niejako ubocznie wskazac trzeba , iz pokrycie kosztow pochowku danej osoby zabezpiecza dyspozycja art.10 ust.2 pkt.5 w zwiazku z art.26 ustawy, ktory naklada na gmine obowiazek sprawienia pogrzebu w sposob przez nia ustalony i zgodnie z wyznaniem zmarlego, przy czym zaden z w/w przepisow nie przewiduje orzekania o przedmiotowym swiadczeniu w formie decyzji administracyjnej . Jakkolwiek zasada jest pokrycie kosztow pogrzebu urzadzanego przez gmine z zasilku pogrzebowego to - w przypadku , gdy swiadczenie to nie przysluguje - pochoweki tak jest zapewniony, z ta tylko roznica, ze poniesione wydatki podlegaja zwrotowi z masy spadkowej( art.34 ust.4 ustawy o pomocy spolecznej). Przyznanie zasilku pogrzebowego nie zalezy od pokrewienstwa badz tez pozostawania w zwiazku malzenskim ,albowiem zgodnie z dyspozycja art.78 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczen Spolecznych,
swiadczenie to przysluguje kazdej osobie , ktora pokryla koszty pogrzebu . Zgodnie z art.80 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczen Spolecznych zasilek pogrzebowy przysluguje w wysokosci 200% przecietnego wynagrodzenia obowiazujacego w dniu smierci osoby , ktorej koszty
Str.8
pogrzebu zostaly poniesione . Tak wiec zarzut skargi , iz suma ta nie wystarczy na koszty pogrzebu nalezy uznac za bezzasadny, tym bardziej , iz jak wskazuje sam skarzacy , juz w 1996 r.wykupil on odpowiednie miejsce na cmentarzu.
Na marginesie podniesc nalezy , iz organy administracji nie orzekaly w niniejszej sprawie w zakresie zadania (....mojego) o objecie go ubezpieczeniem zdrowotnym. W zazaleniu skarzacego z dnia 12 grudnia 2003(k.10) zawarte jest bowiem stwierdzenie , iz postepowanie w niniejszej kwestii stalo sie bezprzedmiotowe z uwagi na oplacanie skladek z tego tytulu przez Powiatowy Urzad Pracy w Kielcach od dnia 24 listopada 2003 r. Niezaleznie od powyzszego wymaga wskazania, izzgodnie z art.9 ust.1 pkt.25 ustawy z dnia 23 stycznia 2003r./Dz.U.Nr.45 poz.391 ze zm./o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia , obowiazkowemu ubezpiezeniu zdrowotnemu podlegaja osoby pobierajace z pomocy spolecznej swiadczenia w formie zasilku stalego, zasilku stalego wyrownawczego oraz zasilku oraz zasilku gwarantowanego okresowego, ale tylko w sytuacji , gdy nie podlegaja one obowiazkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innycch tytulow . Wobec oplacania skladek na ubezpieczenie zdrowotne skarzacego przez Powiatowy Urzad Pracy w Kielcach oraz tresci zazalenia (...mojego) z dnia 12 grudnia 2003 r.- stanowisko organow w powyzszej kwestii , prezentowane w uzasadnieniach decyzji nalezy uznac za zasadne .
Odnoszac sie natomiast do wniosku skarzacego o oplacanie przez Miejski Osrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach ubezpieczenia od nieszczesliwych wypadkow stwierdzic trzeba , iz brak jest podstawy prawnej do przyznania pomocy spolecznej w takiej formie .
Zarzuty skarzacego o niezgodnosci decyzji organu odwolawczego z powolanymi w tresci skargi przepisami sa bezzasadne. W niniejszej sprawie nie wystapily bowiem przeslanki konieczne do przeprowadzenia rozprawy administracyjnej okreslone w art.89 k.p.a.jak rowniez koniecznosc przeprowadzenia dowodu z przesluchania wnioskowanych przez skarzacego osob(art.75 par.1 k.p.a.). Sad nie dopatrzyl sie rowniez naruszenia pozostalych wskazanych w skardze przepisow prawa .
Niezaleznie od przedstawionych powyzej rozwazan podkreslenia wymaga, iz organy administracji publicznej, orzekajac o przyznaniu pomocy spolecznej , zobowiazane sa do przestrzegania bezwzglednie obowiazujacych przepisow prawa, a wydane przez nie decyzje musza znajdowac oparcie w odpowiednich regulacjach
Str.9
prawnych. Zaskarzona decyzja wymogom tym odpowiada , a Sad w pelni podziela ustalenia
i argumentacje prawna zawarta w jej uzasadnieniu .
Oddalenie skargi o wznowienie postepowania uzasadnione jest uznaniem, iz w istocie zapadloby orzeczenie odpowiadajace tresci wyroku wydanego uprzednio w sprawie o sygn.II SA/Ke 216/05.
Majac na uwadze powyzsze , Wojewodzki Sad Administracyjny w Kielcach orzekl jak w sentencji na podstawie art.282 par.2 ustawy p.p.s.a.
O kosztach nieoplaconej pomocy prawnej udzielonej z urzedu Sadorzekl na podstawie par.18 ust.1 pkt.1 lit.c w zwiazku z par.18 ust.1 pkt.2 lit.d ,par.18 ust.1 pkt.2 lit.b oraz par 2 rozporzadzenia Ministra Sprawiedliwosci z dnia 28 wrzesnia 2002 r.w sprawie oplat za czynnosci adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Panstwa kosztow nieoplaconej pomocy prawnej udzielonej z urzedu/Dz.U.Nr.163 poz.1348 ze zm./

(okragla pieczec , adnotacja za zgodnosc -podpis iimienna pieczec Starszego Sekretarza Sadowego )
-------------------------------------------------
...up !! Pobudka BlaisePascal !! Nie ma lekko - pisalem to polswiadomie , myslac troche o czym innym - to bylo bowiem bardzo przykre dla nas pismo , a przy tym jakie uciazliwe ! ,a jakie dlugie ..
Wiem,wiem-powaga rzeczy osadzonej - ale czy ta rzecz - to ja ?
Przy czym wydaje sie ,ze wywody moze i sluszne - tylko dlaczego ciagle bazuja na nieobowiazujacej prawie cztery lata ustawie o pomocy spolecznej ? Moze ta z 12.marca 2004 r.bylaby dla nas korzystniejsza? A co z nasza Blaise Pascal sytuacja faktyczna i prawna?
Gdyby jeszcze tak uwzglednic przyjecie przez RP akcesji do Wspolnot Euro..- moze byloby jeszcze dla nas korzystniej , Blaise Pascal ?

Brak komentarzy: